Kesäteatterimaskotti - peukku

Raisio, Raision Teatteri | Krookilan kotiseutukeskus

Esitykset
4.7.–1.8.2026
Krookilankuja 40
21200 Raisio

Tapahtui kerran juhannusyönä

Raision Teatteri- Krookilan kotiseutukeskus 2026
Liput

Perus­lip­pu 22€
Alen­nus­lip­pu 18€*
Ryh­mä­lip­pu 15€ (väh. 10hlö)**

*elä­ke­läi­nen, opis­ke­li­ja, työ­tön, varus­mies
**vain säh­kö­pos­tit­se tai puhe­li­mit­se
liput(a)raisionteatteri.fi/ 044 501 1980

Leikkisä ja sadunomainen komedia

Tapah­tui ker­ran juhan­nusyö­nä on leik­ki­sä ja sadun­omai­nen kome­dia, joka sijoit­tuu men­nei­syy­den Suo­meen, pie­neen maa­lais­ky­lään. Teos poh­jaa Wil­liam Sha­kes­pea­ren klas­sik­ko­teok­seen Kesäyön unel­ma, jon­ka ohjauk­ses­ta ja dra­ma­ti­soin­nis­ta vas­taa Kata­rii­na Kan­nis­to.

Kar­ta­non­her­ra suun­nit­te­lee häi­tään ja kylän nuo­ret haa­vei­le­vat tule­vai­suu­des­ta ja rak­kau­des­ta samal­la, kun teat­te­ri­seu­rue har­joit­te­lee esi­tys­tään häi­tä var­ten. Eri­lai­set näke­myk­set tule­vai­suu­des­ta ja rak­kau­des­ta aja­vat nuo­ret juhan­nusöi­seen met­sään, jos­sa met­sän olen­to­jen puut­tu­mi­nen kylä­läis­ten elä­mään joh­taa seka­lai­siin sat­tu­muk­siin.

Mitä met­säs­sä lopul­ta tapah­tui? Kun aamu val­ke­nee, kuka rakas­taa ja ketä? Tulee­ko häi­tä ja saa­ko teat­te­ri­seu­rue näy­tel­mään­sä val­miik­si?

Esitykset 2026

Ensi-ilta la 4.7.2026 klo 17:00

Muut esi­tys­päi­vät:
ti 7.7. / ke 8.7. / su 12.7.
ti 14.7. / ke 15.7. / to 16.7.
ke 22.7. / to 23.7. / su 26.7.
ti 28.7. / ke 29.7. / to 30.7. / la 1.8.

Arki­sin klo 19, lau­an­tai­sin klo 17, sun­nun­tai­sin klo 15